تهران
سعادت آباد

محمد خرسندی

۰۲۱-۲۲۳۸۳۸۴۶
khorsandi75@yahoo.com

محمد خرسندی

شنبه تا پنج شنبه

محمد خرسندی

دشمن روان انسان دارو است

دشمن روان انسان دارو است

دشمن روان انسان دارو است

محمد خرسندی

برای خیلی از شما پیش آمده در زمان‌هایی حالتان بد باشد، احساس ناامیدی، اضطراب و حتی افسردگی داشته باشید. در چنین شرایطی خیلی از شماها به روان‌پزشک مراجعه می‌کنید، روان‌پزشک بلافاصله نسخه دفترچه شما را پر از داروهای رنگارنگ می‌کند، شروع به مصرف دارو می‌کنید در هفته‌های اول کمی تحت تاثیر دارو قرار می‌گیرد ولی هیچ‌گاه مسایل و مشکلات شما با دارو حل نمی‌شود،

بارها و بارها به روان‌پزشک مراجعه می‌کنید و داروهای مختلف برای شما تجویز می‌شود، مهم‌ترین نتیجه آن، وابستگی شما به داروست بدون این‌که مشکل شما حل شود

روانشناس بالینی

نکته خیلی ساده در این میان وجود خیلی از مشکلات که در روان ما اتفاق می‌افتد، با شنیده شدن و این‌که کسی به حرف شما گوش کند قابل برطرف شدن است. مشکل اینجاست که شما به جای این‌که به یک روان‌شناس بالینی مراجعه کنید تا او با گوش دادن همدلانه مشکل را برطرف کند به سراغ یک روان‌پزشک می‌روید و نتیجه آن این است که مشکل شما هرگز حل نمی‌شود، بلکه وابسته به دارو می‌شوید.

متاسفانه بسیاری از روان‌پزشکان از ارجاع دادن مراجعین خود به روان‌شناسان بالینی اجتناب می‌کنند و فکر می‌کنند اگر این کار را انجام دهند باعث کسادی کار آنها می‌شود. این مساله باعث افزایش بی‌رویه داروهای روان‌پزشکی در کشور شده است، که بیشترین سود و فایده را اول برای شرکت‌های تولید دارو دارد و دوم پر بودن مطب روان‌پزشکان.

مراجعه به روانشناس

سوال اساسی این است که ما چه زمانی باید به روان‌پزشک مراجعه کنیم و دارو دریافت کنیم؟ به این سوال این‌گونه می‌توان جواب داد اگر ما برای مشکل خود در ابتدا به یک روان‌شناس بالینی مراجعه کنیم، چنانچه تشخیص این بود که از دارو استفاده کنیم،

می‌توان دارو مصرف کرد، ولی ذکر این نکته ضروری است که دارو به تنهایی جواب نمی‌دهد و باید در کنار مصرف دارو کار روان‌درمانی را در کنار یک روان‌شناس بالینی انجام و پیگیری کرد تا نتیجه مفید حاصل شود.

بسیاری از مشکلات ما با مراجعه به یک روان‌شناس بالینی ماهر و حضور مستمر و پیگیر در جلسات روان‌درمانی بهترین حالتی است که می‌تواند ما را از مشکلات و درگیری‌های ذهنی (افکار منفی) نجات دهد. پس به این نکته توجه داشته باشید همیشه استفاده از داروهای روان‌پزشکی برای سلامت روان مفید نمی‌باشد.

نکته مهم دیگر این است که داروهای روان‌پزشکی عوارض منفی زیادی بر روان و جسم دارد که استفاده از آنها به جای آن که حال ما را بهتر کند مسایل و مشکلاتی دیگر بر مشکل فعلی ما اضافه می‌کند.

 

  • نویسنده : محمد خرسندی