تهران
سعادت آباد

محمد خرسندی

۰۲۱-۲۲۳۸۳۸۴۶
khorsandi75@yahoo.com

محمد خرسندی

شنبه تا پنج شنبه

محمد خرسندی

اهمیت خواب دیدن

اهمیت خواب دیدن

  • نویسنده : khorsandi75@yahoo.com

  • دسته : اخبار

  • ارسال شده در : اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

اهمیت خواب دیدن

محمد خرسندی

بسیاری از ما هر شب خواب می‌بینیم ولی وقتی صبح بیدار می‌شویم آن را فراموش کرده‌ایم، برخی هم می‌گویند ما هرگز خواب نمی‌بینیم. به‌طور کلی بایدگفت همه ما خواب می‌بینیم، خواب چرا دارای اهمیت است؟

اهمیت خواب از آنجا است که در تحلیل فرد و خودشناسی و نیز شناخت بسیاری از مشکلات و حتی آینده و نیز راه‌حل‌های آن مهم است.

ساختار روان به دو بخش خودآگاه و ناخودآگاه تقسیم می‌شود. بسیاری از مسایل و مشکلاتی که خودآگاه تحمل آن را ندارد یا نمی‌خواهد به آن توجه کند، توسط ego («من») به ناخودآگاه رانده می‌شود. همین مساله خیلی از مسایل ما، سردردهای حتی میگرنی و… در ناخودآگاه تلنبار می‌شود و به شکل خواب خود را به ما نشان می‌دهد.

خواب‌ها در قالب نمادها خود رابه ما نشان می‌دهد چون سانسورچی که در حدفاصل خودآگاه و ناخودآگاه وجود دارد اجازه نمی‌دهد به شکل ساده خود را به روان خودآگاه عرصه کند، پس ناخودآگاه برای رهایی از این مشکل پیام‌های خود را به شکل نماد درمی‌آورد و آن را به شکل خواب به ما عرصه می‌کند.

بهترین کار برای دریافت و رمزگشایی این پیام‌ها این است که ابتدا یک دفترچه یادداشت کوچک کنار محل خواب خود قرار دهیم وقتی خوابی دیدیم آن را با جزئیات کامل یادداشت کنیم.

در هنگام مراجعه به روان‌شناس بالینی که رویکرد روانکاوی دارد، خواب و رمزگشایی از آن به شناخت ما از خود و حل بسیاری از مشکلات کمک قابل توجهی می‌کند. خواب، خواب دیدن و تحلیل آن یکی از راه‌های نفوذ به ناخودآگاه و درک پیام‌های آن است.

پیام‌هایی که به روان آگاه ما می‌فرستد تا آن را بفهمیم تا دچار مشکلات تکراری و نیز جلوگیری از مسایل و مشکلات را به ما نشان می‌دهد.

پس تحلیل خواب، با کمک روانکاو ارجحیت اساسی و یکی از بهترین راه‌حل‌های مهم است.محمدخرسندی

 

 

  • نویسنده : محمد خرسندی