تهران
سعادت آباد

محمد خرسندی

۰۲۱-۲۲۳۸۳۸۴۶
khorsandi75@yahoo.com

محمد خرسندی

شنبه تا پنج شنبه

محمد خرسندی

مقابله با افکار منفی و تاثیرآن بر روان

مقابله با افکار منفی و تاثیرآن بر روان

  • نویسنده : khorsandi75@yahoo.com

  • دسته : اخبار

  • ارسال شده در : اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۷

مقابله با افکار منفی و تاثیرآن بر روان

محمد خرسندی

از کوه زهمان طراود که در اوست، این عبارت به طور دقیق به ما می‌گوید همه چیز بستگی به افکارمان دارد، منظور از افکارمان فکرهایست که مدام در ذهن ما می‌آید، این افکار هم مثبت است و هم منفی،‌ متاسفانه افکار منفی بیشتر در ذهن‌ها قرار دارد.

ولی این به توانایی آدم‌ها برمی‌گردد که چگونه توانایی حل مسایل را دارند و می‌توانند به جای غلبه افکار منفی، افکار مثبت را به کمک برای حل مشکلات فرا بخوانند. براساس تحقیقات صورت گرفته، افکار منفی به ضعف سیستم ایمنی بدن و افکار مثبت به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.

اما افکار منفی اگر شدت آن به‌طوری که باعث اختلال در عملکرد شود می‌تواند افسردگی و اضطراب را افزایش دهد.

افکار منفی، افکاری خودآینه (خودکار) هستند که اگر فرد توانایی مقابله با آن را نداشته باشد مثل مسلسل مغز انسان را نشانه می‌گیرد و شروع به شلیک کردن می‌کند.

مدلABC

آلبرت آلیس از نظریه‌پردازان رویکردشناختی (ذهن) در نظریه عقلانی- هیجانی خود معروف به ABC معتقد است که A همان رویدادها، اتفاقات یا تجربیاتی است که برای هر کسی اتفاق می‌افتد. به طور مثال (A) فردی ورشکسته مالی می‌شود این یک رویداد یا اتفاق یا یک تجربه است که برای یک نفر ممکن است روی بدهد.

یکی ممکن است در مقابل این بحران خود را بیابد و از صفر دوباره شروع کند و کسی دیگری ممکن است از بالای یک ساختمان خود را به پایین پرتاب کند و خودکشی کند. آلبرت آلیس معتقد است که رویداد (A) مهم نیست، نتیجه آن (C) هم مهم نیست بلکه این B است که مهم است. B همان باورها، افکار مثبت و منفی ما هستند.

پس اگر وقتی اتفاقی می‌افتد و واکنش ذهنی ما به آن موضوع تناسبی با آن رویداد ندارد، دچار افکار منفی شده‌ایم، که نیازمند تغیر نظام باورهای خود هستیم.

از سوی دیگر ممکن است یک رویداد یا اتفاق لزوما یک تجربه واقعی نباشد بلکه یک گرفتاری ذهنی است که دچار هجوم افکار منفی شده است. افکار منفی همان حرف‌هایی است که ما مدام به خودمان می‌زنیم یا در حال انتقاد کردن از خود هستیم یا شکوه و گله از دیگران.

افکار منفی به ذهن ما هجوم می‌آوردو مدام می‌گوید اگر این اتفاق بیفتد چه، اگر آن اتفاق بیفتد چه می‌شود و… که هیچ کدام از این‌ها در عالم واقع برایش اتفاق نخواهد افتاد یا اگر بیفتد آن شدت را نخواهد داشت.

نتیجه تصویری برای افکارمنفی

مهم‌ترین موضوع ذهن باید یادبگیرد و از تکنیک‌های حل مساله بیاموزد که هر اتفاق یا مشکل حداقل یک راه‌حل دارد که به جای هجوم افکار منفی ذهن آن راه‌حل را پیدا کند.

زمانی که گرفتار افکار منفی می‌شویم، نمی‌توانیم به برنامه‌ها و اهدافمان دست پیدا کنیم و این باعث ناکامی می‌شود. پس زمانی که ما بفهمیم و به این توانایی دست یابیم می‌توانیم باورهایی که ما را به ورطه ناکامی سوق داده است را زیر سوال ببریم و فلسفه جدیدی در ذهن خود شکل دهیم.

در درمان عقلانی- هیجانی باورهای نامعقول مخرب زیر سوال برده می‌شود تا کنار گذاشته شود.

شناخت ریشه‌های افکار منفی مهم است و بدون روانکاوی نمی‌توان به این ریشه‌ها دست یافت، اگر نتوان ریشه‌های زاید را هرس کرد، ذهن دوباره دچار آماج حملات افکار منفی قرار می‌گیرد. در این راه کمک گرفتن از متخصص بالینی با رویکرد روانکاوی (روان تحلیلی) کمک سودمندی خواهد کرد.

 

 

  • نویسنده : محمد خرسندی