تهران
سعادت آباد

محمد خرسندی

۰۲۱-۲۲۳۸۳۸۴۶
khorsandi75@yahoo.com

محمد خرسندی

شنبه تا پنج شنبه

محمد خرسندی

علایم ویژیگی افسردگی کدام است

علایم ویژیگی افسردگی کدام است

  • نویسنده : khorsandi75@yahoo.com

  • دسته : دسته‌بندی نشده

  • ارسال شده در : آبان ۱۴, ۱۳۹۶

افسردگی

علایم ویژیگی افسردگی کدام است

 پنج یا تعداد بیشتری از نشانه ها در طول مدت دو هفته وانحراف از عملکرد قبلی
حداقل یکی از نشانه ها: الف) خلق افسرده ب) فقدان علاقه یا لذت نشان دهنده افسردگی اساسی است.
۱-خلق افسرده در بخش عمده روز تقریبا هر روز الف)توسط گزارش ذهنی احساس غمگینی،پوچی ناامیدی
ب) مشاهده دیگران (بیمناک به نظر میرسد) و در کودکان و نوجوانان بصورت خلق تحریک پذیر دیده می شود.
۲- کاهش علاقه یا لذت در فعالیتها در بخش عمده روز وتقریبا هر روز
۳-کاهش یا افزایش وزن (بیش از ۵%وزن) یا کاهش یا افزایش اشتهاتقریبا هر روز (ناتوانی در کسب وزن مورد انتظار)
۴-بی خوابی یا پر خوابی هر روز
۵-سراسیمگی یا کندی روانی حرکتی هر روز قابل مشاهده نه صرفا ذهنی
۶-خستگی یا فقدان انرژی هر روز
۷-احساس بی ارزشی یا احساس گناه
۸-کاهش توانایی فکر یا تمرکز کردن یا دو دلی تقریبا هر روز (مشکل فکر کردن،تمرکز کردن،تصمیم گرفتن)
۹-افکار مکرر مرگ (نه فقط ترس از مردن) اندیشه پردازی خود کشی بدون برنامه ریزی یا اقدام به خود کشی یا برنامه خاص برای دست زدن به خود کشی
B) اختلال در عملکرد اجتماعی، شغلی یا دیگر عملکرد ها ایجاد میکند.
C) این دوره ناشی از تاثیرات فیزیولوژیکی مواد یا بیماری جسمی نباشد.
پاسخ به صدمه مهم (داغدیدگی، ورشکستگی، صدمات ناشی از بلا یای طبیعی و…) احساس غمگینی شدید بی خوابی ،اشتهای کم و…ملاک A را در بر داشته شبیه دوره افسردگی اساسی .

وجود دوره افسردگی اساسی علاوه بر پاسخ طبیعی به صدمه باید در نظر گرفته شود و این قضاوت بر اساس سابقه فرد و هنجار های فرهنگی برای ابراز ناراحتی در زمینه صدمه می باشد.
D) با اختلالات روان پریشی دیگر بهتر توجیه نمیشود.
E) هرگز دوره منیک یا هایپومنیک وجود نداشته البته اگر دوره منیک یا هایپومنیک ناشی از مواد باشد یا بیماری جسمانی موردی ندارد.

ویژگی بنیادی اختلال افسردگی

ویژگی بنیادی اختلال افسردگی اساسی که گاهی آن را افسردگی یک‌قطبی نیز می‌نامند، غم شدید، دوری جویی از دیگران و احساس بی‌فایدگی و بی‌ارزشی است. علت یک‌قطبی نامیده شدنش این است که در آن چرخه مانیک وجود ندارد (گنجی،۱۳۹۲).

همه انسان‌ها در دوره‌ای از زندگی خود احساس افسردگی می‌کنند و معمولاً می‌توانند پیدایش این افسردگی را به رویدادهای روشنی ربط دهند. در پیدایش افسردگی دو گونه رویداد اهمیت ویژه دارند:

فقدان (از دست دادن) و شکست. تجربه‌هایی مانند از دست دادن کار یا درگذشت بستگان نزدیک می‌توانند مایه آغاز چرخه‌ای از غم، خمودگی و تکرار پاره‌ای افکار منفی شوند. همچنین شکست‌ها، مانند رد شدن در یک آزمون یا ناکامی در قانع کردن فرد موردعلاقه برای ازدواج نیز می‌توانند به نومیدی و احساسات و اندیشه‌های منفی منجر شوند.

بیشتر مردم می‌توانند این احساسات منفی را پس از چند روز یا چند هفته از میان ببرند و به زندگی عادی خود بازگردند اما در برخی دیگر، نشانه‌های افسردگی به مدت طولانی باقی می‌ماند و زندگی آن‌ها را دستخوش دگرگونی می‌کند (گنجی،۱۳۹۲).

میانگین سن آغاز اختلال

میانگین سن آغاز اختلال افسردگی اساسی نزدیک به چهل‌سالگی است و نزدیک به پنجاه‌درصد از همه افراد، بیماری‌شان در سنین بیست تا پنجاه‌سالگی آغاز می‌شود. برخی داده‌های تازه همه‌گیر شناختی نشان‌گر آن است که میزان بروز اختلال افسردگی اساسی ممکن است در میان افراد زیر بیست سال رو به افزایش باشد (سادوک و سادوک،۲۰۰۳؛ ترجمه پورافکاری، ۱۳۸۲).

بین طبقات اجتماعی، تفاوت فراوانی در افسردگی دیده نمی‌شود. بر­خلاف اسکیزوفرنی که در بین طبقه متوسط و بالا کمتر شایع است؛ افسردگی همه‌گیر است اما احتمال دارد که مطابق با طبقه اجتماعی بیمار نمودهای متفاوتی داشته باشد.

بیماران طبقه پایین ممکن است احساسات درماندگی و ناامیدی بیشتر، بیماران طبقه متوسط احساسات تنهایی و طرد و بیماران طبقه بالا بدبینی و کناره‌گیری اجتماعی بیشتری نشان دهند (روزنهان و سلیگمن، ۱۹۹۵؛ ترجمه سیدمحمدی، ۱۳۸۱).

  • نویسنده : محمد خرسندی