تهران
سعادت آباد

محمد خرسندی

۰۲۱-۲۲۳۸۳۸۴۶
khorsandi75@yahoo.com

محمد خرسندی

شنبه تا پنج شنبه

محمد خرسندی

مشاوره پیش از ازدواج ضرورتی مهم

مشاوره پیش از ازدواج ضرورتی مهم

  • نویسنده : khorsandi75@yahoo.com

  • دسته : اخبار

  • ارسال شده در : اردیبهشت ۸, ۱۳۹۷

مشاوره پیش از ازدواج ضرورتی مهم

محمد خرسندی

ازدواج از مهم‌ترین مسایل و تصمیم‌گیری‌های مهم در زندگی هر فردی است، چه ازدواج به شکل سنتی که خانواده‌‌ها به هم معرفی می‌کنند و یا چه پسران و دختران خود انتخاب می‌کنند.

به هر نحوی که باشد مهم است که بدانیم شناخت و احترام به خواسته‌ها و تفاوت‌های یکدیگر در زندگی مشترک ازاهمیت بالایی برخوردار است. متاسفانه در ایران درصد طلاق بالاست و بیش از ۳۰درصد طلاق‌ها در دو سه سال اول زندگی اتفاق می‌افتد این یعنی عدم شناخت کافی و وافی از یکدیگر.

به همین دلیل مشاوره پیش از ازدواج می‌تواند بخش قابل توجهی از مشکلات روابط زوجین و همچنین میزان طلاق را کاهش بدهد.

مشاوره پیش از ازدواج اگرچه این روزها در دستور کار دولت‌مردان قرار گرفته است و بسیاری از زوجین هم برای مساله به کلنیک‌های مشاوره مراجعه می‌کنند، اما باید بدانیم که با پر کردن یک پرسشنامه و یک جلسه مشاهده پیش از ازدواج نمی‌توان بر مبنای آن برای یک عمر زندگی تصمیم‌گیری کرد.

پس مشاوره پیش از ازدواج دارای یک فرآیند است که این فرآیند باید به درستی طی شود تا بتوان به یک نظر درست و دقیق دست یافت. ذکر این‌ نکته ضروری است که انسان موجودی پیچیده است پس باید گفت این نظر یک نظر نسبی است.

ازمونهای موردنیاز

اما مشاوره پیش از ازدواج باید در اولین قدم خود سلامت روان زوجین مورد بررسی قرار گیرد. برای ارزیابی این مساله می‌توان از پرسشنامه میلون۳ استفاده کرد(۱۱۱-MCMI). در این پرسشنامه اطلاعات مربوط به شخصیت، سازگاری هیجانی و نگرش زوجی را می‌سنجد که بالینگی براساس نتایج آن می‌تواند تصمیمات لازم را اتخاذ کند.

مرحله دوم مشخص کردن دروان‌گرا یا برون‌گرا بودن زوجین و تشخیص میزان انرژی ارکی‌تایپ‌ها را مشخص کرد.

برای ارزیابی این مرحله می‌توان از آزمون کهن‌الگوها استفاده کرد. آزمون کهن‌الگوها به ما این امکان را می‌دهد که سطح انرژی زوجین در چه سطحی قرار دارد و تفاوت‌ها و شباهت‌ها در چه حدی قرار دارد.

مرحله سوم پختگی روان است در این مرحله باید بررسی کرد زوجین چه دستاوردهایی را در زندگی به دست آورده آیا توانایی اداره یک زندگی را دارد آیا کار مناسب را دارد یا خیر؟

به‌طور کلی با بررسی چنین مسایلی در طی ۳ تا ۴ جلسه می‌توان به یک نظر نسبی اما دقیق دست یافت تا بتوان بهترین راهنمایی را اتخاذ یا عدم اتخاذ زندگی مشترک انجام داد.

 

 

  • نویسنده : محمد خرسندی